Lhakar jest oryginalnym ruchem oporu, który powstał po kluczowym dla Tybetu roku 2008; jego celem jest szeroko pojęta walka poprzez kulturę. Pomimo bezustannych chińskich represji Tybetańczycy podjęli wysiłek stworzenia strategicznej idei przeciwstawiania się w duchu non-violence.

W każdą środę, coraz więcej obywateli Krainy Śniegów manifestuje swoją tożsamość poprzez zwyczajne czynności - noszą tradycyjne ubiory, mówią w rodzimym języku, jedzą w tybetańskich restauracjach i zaopatrują się w rzeczy ze sklepów prowadzonych przez Tybetańczyków. 

Zdając sobie sprawę z niepowodzenia ewentualnych prób powstań zbrojnych (jak np. w 2008), Tybetańczycy zdecydowali się zaangażować w inne aktywności (np. non-cooperative w odniesieniu do chińskich instytucji i podmiotów), które mają na celu ochronę unikalnej kultury, poczucia identyfikacji i solidarności w obliczu okupacji. 

Słowo "Lhakar" (ལྷག་དཀར་) jest tłumaczone dosłownie jako "Biała Środa" - środa jest dniem szczególnym, uważanym jako soul day Dalaj Lamy (བླ་གཟའ་).

W ostatnich latach (od 2008) Tybetańczycy ustanowili rozmaite "ślubowania Lhakaru" - zasady, poprzez przestrzeganie których spontaniczny i - jak się okazuje - dosyć skuteczny ruch oporu rozwija się z dnia na dzień. Wśród nich można wymienić: bojkotowanie produktów Made in China, okazjonalne przechodzenie na wegetarianizm, komunikowanie się w rodzimym języku, czytanie gazet tybetańskich, noszenie czuby (tradycyjny ubiór) etc.

 

POWIĄZANE ARTYKUŁY:

Lhakar - rewolucja od podstaw

Lhakar - znaczenie i wyzwania

Opór poprzez kulturę

Pięć powodów, aby z nadzieją patrzeć na Tybet