XI Panczenlama - najmłodszy więzień polityczny na świecie. Uprowadzony 17 maja 1995 r. Przebywa w areszcie domowym.

Gendun Choekyi Nyima urodził się 25 kwietnia 1989 r. w okręgu Lhari, prefekturze Nagczu w “Tybetańskim Okręgu Autonomicznym” (TAR). 14 maja 1995 r. Dalajlama ogłosił, że sześcioletni wówczas Gendun Choekyi Nyima jest kolejną inkarnacją X. Panczenlamy. Trzy dni później Gendun Choekyi Nyima i jego rodzice, Kunchok Phuntsok i Dechen Chodon, zniknęli. Ich miejsce pobytu wciąż pozostaje nieznane, nie wiadomo też nic o ich stanie zdrowia.

Czternastego maja 1995 r. Dalajlama ogłosił, że Gendun Choekyi Nyima jest jedenastym wcieleniem Panczenlamy. Chińskie władze szybko odrzuciły tę proklamację i 24 maja 1995, po trzydniowej nadzwyczajnej sesji Ogólnochińska Ludowa Polityczna Konferencja Konsultatywna wydała oświadczenie, w którym nazywa proklamację Dalajlamy “nielegalną i nieprawomocną”. W reakcji na wyznaczenie przez Dalajlamę kolejnego panczenlamy, Chiny zakwestionowały legalność wyboru Genduna Choekyi Nyimy i wyznaczyły inne dziecko  - Gyaltsena Norbu, jako właściwą inkarnację,  Przewodniczący komitetu zajmującego się poszukiwaniami XI Panczenlamy - Chandrel Rinpocze został aresztowany i skazany za „separatystyczny spisek” i „ujawnienie tajemnicy państwowej”.

Pomimo niezliczonych apeli światowych organizacji, rządów i organizacji pozarządowych, w ciągu ostatnich czternastu lat chiński rząd odmawiał przedstawienia wiarygodnych informacji na temat Genduna Choekyi Nyimy, nie pozwolił też niezależnym obserwatorom na spotkanie z nim i jego rodzicami, które mogłoby potwierdzić ich miejsce pobytu oraz stan zdrowia. Choć chiński rząd utrzymuje, że chłopiec uczęszcza do szkoły i prowadzi normalne życie, do tej pory w żaden sposób nie przedstawił na to żadnych dowodów.