Urzędnik rządowy i twórca strony internetowej poświęconej tybetańskiej literaturze. Skazany na 15 lat więzienia za ujawnienie tajemnicy państwowej.

Uważa się, że niektóre zarzuty dotyczą zawartości strony, która ma na celu ochronę tybetańskiej kultury, i zamieszczana informacji na temat protestów do jakich doszło w Tybecie w 2008 r.

Informacja ta została ujawniona w momencie, gdy Prezydent USA Obama wypowiedział się na temat znaczenia swobody przepływu informacji i nieocenzurowanego dostępu do Internetu.

Przemawiając do studentów w Szanghaju w czasie tygodniowej wizyt w Azji, Prezydent Obama powiedział: „Sądzę, że swobodniejszy przepływ informacji wzmacnia społeczeństwo, ponieważ obywatele państw na całym świecie mogą rozliczać własne rządy”.

Kunchok Tsephel (39 lat) został aresztowany rankiem 26 lutego 2009 r. we własnym domu; dom został przeszukany, a komputer, aparat i telefon komórkowy skonfiskowane. Według niektórych źródeł do czas procesu jego rodzina nie miała pojęcia gdzie się znajduje. Zostali wezwani do sądu 12 listopada 2009 r. aby wysłuchać wyroku 15 lat więzienia po zakończeniu odbywającego się za zamkniętymi drzwiami procesu w Pośrednim Sądzie Ludowym w Kanlho, w prowincji Gansu.

Według jego przyjaciół, stan zdrowia Kunchoka Tsephea bardzo się pogorszył na skutek przebywania w więzieniu.