Nauczyciel buddyjski z Okręgu Kardze (Syczuan), skazany 24. grudnia 2009 r. przez sąd w Dartsedo (chiń. Kanding, prow. Syczuan) na  5 do 15  lat więzienia.

18 maja 2008 roku, około godziny 4.30 rano (czasu pekińskiego), chińskie służby bezpieczeństwa aresztowały Tulku Phurbu Tseringa Rinpocze w jego rezydencji, nie podając żadnych powodów. W areszcie w Drango (chiń. Luhuo) torturowano go przez 4 dni i noce w celu wymuszenia zeznań. Aresztowaniem grożono także żonie i synowi Rinpoczego jeśli nie przyzna się on do winy.

Tulku Phurbu Tsering Rinpocze jest głową klasztoru Tehor Kardze oraz zwierzchnikiem klasztoru żeńskiego Pang-ri and Ya-tseg. Oprócz działalności religijnej zajmowal się pomocą ludziom starszymi, sierotom oraz niepełnosprawnym dzieciom.

Aresztowanie znanego duchownego spowodowało wiele złości i niezrozumienia wśród miejscowych Tybetańczyków. Tulku Phurbu Tsering Rinpocze był uwielbiany i szanowany za działalność religijną a także działania na rzecz lokalnej społeczności w Okręgu Kardze.       

Aresztowanie Tulku Phurbu Tsering Rinpocze stanowi smutne przypomnienie chińskiej kampanii wymierzonej w prominentnych przywódców religijnych, których władze Chin uważają za zagrożenie dla własnej pozycji. W przeszłości pod pozorem sfabrykowanych zarzutów aresztowanych było wielu znanych nauczycieli buddyjskich takich jak: Kenpo Dzigme - założyciel Instytutu Buddyjskiego w Sertharze, Tulku Tenzin Delek - fundator Klasztoru Kham Nalanda czy Bangi Rinpocze - twórca sierocińca Gyatso w Lhasie.

Rinpocze przetrzymywany jest obecnie w więzieniu w Dartsedo (Kangding).