Aktualności

"Czerowny Tybet"

Tybet - strach i nadzieja. Rozmowa z autorem książki "Czerwony Tybet"

Z autorem książki „Czerwony Tybet”, która ukazała się właśnie w wydawnictwie Agora, Robertem Stefanickim rozmawia Ewa Gajewska.

Obawiam się, że to był Pana ostatni legalny wjazd do Tybetu.

Jestem tego prawie pewien.

czytaj dalej →
DOBRA WIADOMOŚĆ: Dhondup Wangchen zwolniony z więzienia!

DOBRA WIADOMOŚĆ: Dhondup Wangchen zwolniony z więzienia!

Dhondup Wangchen, uwięziony w 2008 r. twórca filmu dokumentalnego „Poza strachem”, został dziś zwolniony z więzienia Xininigu - w stolicy prowincji Qinghai, po zakończeniu sześcioletniego więzienia. Po dyskusjach z władzami, ostatecznie został odwieziony przez policję do Khotse (dwie godziny drogi od Xiningu), gdzie znajduje się dom jego siostry.

czytaj dalej →
Pomnik ofiar Tiananmen w Wrocławiu

LIST OTWARTY w związku z 25. rocznicą masakry na Placu Tiananmen

Publikujemy list otwarty podpisany przez 7 polskich organizacji pozarządowych, w tym m.in. Fundację Inna Przestrzeń oraz Grupę Zagranica (zrzeszenie 61 polskich organizacji pozarządowych zaangażowanych w międzynarodową współpracę rozwojową, wspieranie demokracji, pomoc humanitarną i edukację globalną) w związku z przypadającą 4 czerwca 25-tą rocznicą wydarzeń na Placu Niebiańskiego Pokoju w Pekinie.

czytaj dalej →
Intelektualne i kulturalne dziedzictwo Indii przechowane w Tybecie

NOWA KSIĄŻKA: „Kultura na wygnaniu”

Przez ponad 60 lat, a w szczególności od 1959 roku, kiedy to Jego Świątobliwość XIV Dalajlama został zmuszony do ucieczki ze swojej ojczyzny, kultura tybetańska w Tybecie była prześladowana i wyniszczana. Ogromne dziedzictwo filozoficzne, artystyczne, czy medyczne było systematycznie wymazywane przez kolejne fale komunistycznej gorączki, pożerającej także spuściznę chińskiej kultury. Kolejne kampanie mające na celu modernizować Chińską Republikę Ludową dokonywały ogromnych zniszczeń na Wyżynie Tybetańskiej.

czytaj dalej →
Nowa odsłona strony ratujTybet.org.pl

Nowa odsłona strony ratujTybet.org.pl

Witamy w nowej osłonie serwisu ratujTybet. Włożyliśmy w nią wiele starań, choć wiemy, że jeszcze sporo pracy przed nami, aby stała się faktycznie przystępnym, kompleksowym, rzeczowym źródłem informacji o Tybecie. 

czytaj dalej →
Przewodnik turystyki solidarnej - WSPIERAJ!

Przewodnik turystyki solidarnej - WSPIERAJ!

„Tybet solidarny” to przewodnik, jakiego jeszcze nie było. Wymyśliliśmy go, napisaliśmy go, a teraz potrzebujemy pomocy osób przychylnych Tybetowi, aby go wydać.

czytaj dalej →