Dhondup Wangchen, uwięziony w 2008 r. twórca filmu dokumentalnego „Poza strachem”, został dziś zwolniony z więzienia Xininigu - w stolicy prowincji Qinghai, po zakończeniu sześcioletniego więzienia. Po dyskusjach z władzami, ostatecznie został odwieziony przez policję do Khotse (dwie godziny drogi od Xiningu), gdzie znajduje się dom jego siostry.

Podczas rozmowy telefonicznej z mieszkającym w Szwajcarii Gyaliongiem Tsetrinem, kuzynem i dyrektorem Filming for Tibet, w bardzo emocjonujących słowach Dhondup Wangchen powiedział: „W tym momencie, wszystko co czuję to ocean łez. Mam nadzieję, że wkrótce wrócę do zdrowia. Chciałbym wyrazić moją wdzięczność za całe wsparcie, jakie otrzymywałem podczas pobytu w więzieniu, i chcę być znów z moją rodziną”.

(Gyaliong Tsering na zaproszenie Fundacji Inna Przestrzeń odwiedził Polskę w 2009 r. promując film „Poza strachem” i nagłaśniając sprawę uwięzienia kuzyna).

Lhamo Tso, żona uwięzionego filmowca, która w 2012 r. otrzymała azyl w Stanach Zjednoczonych i obecnie mieszka w San Francisco, wyraziła swoją radość: „Sześć lat niesprawiedliwości i bólu liczenia kolejnych dni właśnie się zakończyło. To dzień niewyobrażonej radości dla jego rodziców w Dharamsali, naszych dzieci i mnie samej. Mamy nadzieję na szybkie spotkanie.”

Według Gjalonga Tsetrina, Dhondup Wangchen wciąż znajduje się pod kontrolą chińskich władz, jednak jak dodaje „bardzo mi ulżyło, że jest już na wolności i że może spotkać się z lekarzem”.

Los Dhondupa Wangchena nabrał międzynarodowego rozgłosu, jego praca zyskała uznanie różnych międzynarodowych organizacji takich jak Komitet ds. Ochrony Dziennikarzy, jego sprawa była przedmiotem działań wielu organizacji takich jak Amnesty International, Reporterzy Bez Granic. O jego los upominali się przedstawiciele różnych rządów.

Samouk – kamerzysta i wideo-aktywista jakim jest Dhondup Wangchen, podróżował po Tybecie ze swoim asystentem Golog Jigme w 2007 i 2008 roku. Wynik ich pracy – 28-minutowy film „Poza strachem”, został przetłumaczony na wiele języków (w tym j. polski) i pokazany w ponad 30 państwach. Golog Jigme ostatnio uciekł z Tybetu i przedostał się do Indii.

Dhondup Wangchen (ur. 1974) został skazany na 6 lat więzienia 28 grudnia 2009 r.. W kwietniu 2010 r, został przetransportowany do więzienia Xichuan – obozu pracy ukrywanego pod oficjalną nazwą “Qinghai Xifa Water and Electricity Equipment Manufacture Installment Limited Liability Company” (Google Map: http://tinyurl.com/xichuan-prison). W marcu 2012 r, został wsadzony do odosobnionej celi na około sześć miesięcy i niespodziewanie przetransportowany w styczniu 2013 r. do prowincjonalnego Więzienia dla Kobiet w Qinghai, głównego więzienia dla kobiet w prowincji, gdzie był przetrzymywany jako jedyny mężczyzna – więzień polityczny.

Fundacja Inna Przestrzeń od momentu nagłośnienia filmu i aresztowania jego twórców aktywnie włączała się w kampanię na rzecz ich uwolnienia, organizowaliśmy pokazy filmu „Poza strachem”, spotkania z Gjaliongiem Tseringiem, tłumaczyliśmy oświadczenia Lhamo Tso. Był bohaterem zainicjowanej przez nas w 2009 r. kampanii "Tybetańscy Bohaterowie". Obecnie wyrażamy nadzieję na jak najszybszą możliwość spotkania Dhondupa Wangchena z rodziną.

Więcej informacji: Filming for Tibet