1. Wspieraj tybetański biznes: Aby wspierać Tybetańczyków, ich kulturę i gospodarkę należy jak najczęściej dokonywać zakupów w sklepach i na stoiskach należących do Tybetańczyków oraz jeść w restauracjach Tybetańskich. W przypadku wynajęcia przewodnika i kierowcy należy prosić o Tybetańczyków. Łatwiej dostosować się do tych zaleceń, kiedy podróżuje się niezależnie, ale jeśli korzysta się z agencji turystycznej należy dowiedzieć się, jakie jest stanowisko danej agencji turystycznej w sprawie wsparcia dla Tybetańskiego biznesu i uzależnić swój wybór od odpowiedzi na to pytanie. Tybetańczycy są dyskryminowani w gospodarce Tybetu, brakuje im wykształcenia, umiejętności oraz znajomości języka, aby móc konkurować z zalewem chińskich imigrantów. Tybetańczycy są mniejszością w stolicy Tybetu, Lhasie.

 

  1. Unikaj kupowania antyków: Tybetańskie przedmioty kultury materialnej są niszczone i rozkradane od czasów Chińskiej okupacji w Tybecie w 1949/1950. Można pomóc ocalić resztki Tybetańskich zabytków poprzez nie kupowanie antyków, a przez to nie przyczynianie się do dalszego uszczuplania Tybetańskiego dziedzictwa.

 

  1. Pomóż chronić tybetańską przyrodę: Nie należy kupować żadnych produktów wykonanych z zagrożonych gatunków, a w szczególności skór zwierząt. Tybetańczycy przestali nosić skórzane okrycia, po tym jak w 2006 roku Dalajlama zaapelował do wszystkich Tybetańczyków, aby zaniechali tych praktyk. Wielu Tybetańczyków symbolicznie spaliło swoje okrycia ze skóry w odpowiedzi na apel Dalajlamy.

 

  1. Staraj się nie narażać Tybetańczyków: Tybet jest ściśle monitorowany przez zarówno umundurowanych jak i nie umundurowanych agentów. Dawanie zdjęć Dalajlamy czy poruszanie drażliwych tematów politycznych w rozmowach ze zwykłymi Tybetańczykami może narazić ich na ryzyko po naszym wyjeździe. Jeśli Tybetańczycy podzielą się z nami jakąś informacją, nie należy dyskutować o ich tożsamości z pracownikami ochrony podczas pobytu w Tybecie, należy też być ostrożnym, jeśli chodzi o przechowywanie informacji w formie pisemnej, gdyż w przypadku przeszukania naszego bagażu mogą one zaszkodzić Tybetańczykom. Już poza granicami Tybetu możemy podzielić się swoimi informacjami przekazując je Tybetańskiemu Rządowi na Uchodźstwie lub innej uprawnionej do zbierania informacji organizacji, takiej jak TCHRD, ICT, SFT, FTC itd.

 

  1. Nie narażaj się na niebezpieczeństwo: Podczas pobytu w Tybecie należy założyć, że nasze kontakty są monitorowane (rozmowy przez telefon komórkowy, maile itp.) Wielu obcokrajowców zostało deportowanych za swoją działalność polityczną lub w związku z podejrzeniami usiłowania przewiezienia poufnych informacji politycznych poza granice Tybetu. W przypadku złapania takiej osoby będzie ona najprawdopodobniej rygorystycznie przesłuchiwana i szybko deportowana, ale zdarzały się również przypadki zatrzymania obcokrajowców na okres do dwóch tygodni (np. za spalenie flagi chińskiej). Tybetańczycy, z którymi kontaktują się obcokrajowcy są narażeni na dużo surowsze traktowanie i ryzykują aresztowanie, tortury oraz uwięzienie. Fotografowanie miejsc zakazanych może doprowadzić do przesłuchania lub konfiskaty kamery.

 

  1. Wspomagaj po powrocie: Zaangażuj się w prace organizacji zajmujących się prawami człowieka w Tybecie lub pomocą humaniatarną dla mieszkańców Dachu Świata. Jeśli nie masz czasu pracować jako wolontariusz - wspieraj finansowo organizacje protybetańskie, choćby przekazująć 1% swojego podatku. Informuj o tym co widziałeś podczas podróży do Tybetu. Dołącz do forów, grup na FB, itp.