Wszyscy cudzoziemcy udający się do Tybetańskiego Regionu Autonomicznego muszą mieć wyjazd zorganizowany z wyprzedzeniem przez licencjonowane biuro podróży. Nie ma możliwości wjechania do TRA na własną rękę - wszelkie plotki, które słyszeliście, że jest inaczej są bujdą. Bez pozwolenia, nie zostaniecie wpuszczeni do pociągu, ani na pokład samolotu do Lhasy; nie zameldujecie się także w hotelu.

Podczas podróży poza Lhasę, pozwolenia są sprawdzane na każdym posterunku policyjnym czy wojskowym, czyli średnio co 50 km. Nie łudźcie się także, że łamiąc przepisy “walczycie z systemem” - to bzdura; narażacie w ten sposób spotkanych po drodze Tybetańczyków na poważne niebezpieczeństwo. Dużo lepszym rozwiązaniem jest zlecenie organizacji podróży biuru prowadzonemu przez Tybetańczyków.

Cudzoziemcy muszą mieć zezwolenie władz na podróż (tzw. permit), przewodnika i wynajęty samochód i kierowcę ( jeśli przebywają tylko w Lhasie, samochód nie jest wymagany). Należy skontaktować się z biurem podróży co najmniej 3 lub 4 tygodnie przed planowanym przyjazdem do Lhasy. Trzeba mieć konkretny plan wymieniony na pozwolenie podróży. Plan trzeba dobrze przemyśleć, bo po wydaniu pozwolenia nie będzie można wprowadzić w nim żadnych dużych zmian. Pozwolenie na podróż wydaje tylko i wyłącznie Tybetańskie Biuro Turystyki, nie można go uzyskać w ambasadzie czy konsulacie ChRL . W zależności od planowanej trasy uzyskuje się inny rodzaj pozwolenia.

Podróżowanie po regionach tybetańskich włączonych do prowincji Qinghai, Syczuan, Gansu i Yunnan nie wymaga pozwoleń ani udziału w zorganizowanej wycieczce. Pamiętać natomiast należy, że obszary te są niestabilne politycznie a sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie i region, który dzisiaj jest otwarty jutro może być niedostępny dla turystów. Zawsze może się zdarzyć, że nie sprzedadzą wam biletu lub, że zostaniecie poproszeni o wysiąście z autobusu i powrót do Chengdu czy Xiningu. Trzeba być na to przygotowanym.

LHASA I TYBETAŃSKI REGION AUTONOMICZNY

Region jest otwarty zarówno dla grup zorganizowanych oraz turystów indywidualnych pod warunkiem że 15 dni przed planowana datą wjazdu mają w lokalnym biurze podróży zabukowaną trasę, wykupiony transport oraz usługę przewodnicką. Wymagana jest opłata depozytowa - 500 do 1000$ w zależności od długości pobytu.

Prefektura Chamdo (z wyjatkiem Jeziora Rawok) oraz drogi lądowe z Yunnanu i Syczuanu do Lhasy via Chamdo są nieprzerwanie od 2010 r. zamknięte dla ruchu turystycznego.

Przepisy dotyczące wydawania pozwoleń na wjazd zmieniają się jak w kalejdoskopie i należy to mieć na uwadze planując wyjazd. Podróżowanie jest bardzo utrudnione w związku z wprowadzonymi obostrzeniami dotyczącymi bezpieczeństwa – dziesiątki posterunków policyjnych sprawdzających samochody i osoby podróżujące.

AMDO (PROWINCJA QINGHAI, GANSU, SYCZUAN)

Amdo jest otwarte dla ruchu turystycznego poza rejonami objętymi protestami. Regiony tybetańskie prow. Qinghai są otwarte. Prefektury Rebkong, Langmusi, Zouge i Songpan również.

Wjazd do niektórych regionów prefektury Golog (prow. Qinghai) - Darlag, Gabde, Banma - wymaga uzyskania pozwolenia.

Nadal zamknięty jest region Ngawa/Aba (Syczuan), w którym dochodzi do największej ilości samospaleń.

KHAM (PROWINCJA YUNNAN, SYCZUAN)

Tybetańskie obszary Yunnau są otwarte dla turystów. Prefektura Yushu (Jiekundo, prow. Qinghaj) jest otwarta, ale trzeba mieć na uwadze, że w całym regionie trwa nadal odbudowa po trzęsieniu ziemi sprzed 2 lat. Prefektura Karze (prow. Syczuan) łącznie z regionem Serthar jest otwarta dla turystów.

Sytuacja w tym regionie zmienia się jak w kalejdoskopie i  trudno przewidzieć co będzie za kilka miesięcy.

****

Podróżując po Khamie i Amdo pamiętajcie by zawsze mieć plan awaryjny – sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie i region, który dzisiaj jest otwarty jutro może być niedostępny dla turystów. Zawsze może się zdarzyć, że nie sprzedadzą wam biletu lub, że zostaniecie poproszeni o wysiąście z autobusu i powrót do Chengdu czy Xiningu. Trzeba być na to przygotowanym.

Aktualizacje znajdziesz tutaj dachswiata.blogspot.com/2012/06/regulacje-dotyczace-podrozowania-po.html

 

CZYTAJ WIĘCEJ:

Zrozumieć Tybet. Polityczny przewodnik dla osób udających się do Tybetu